پایگاه اطلاع رسانی آیت الله عباسی خراسانی

وداع باشکوه با علامه/تشییع پیکرآیت‌الله حسن‌زاده روی دست عزاداران – پایگاه اطلاع رسانی آیت الله عباسی خراسانی

وداع باشکوه با علامه/تشییع پیکرآیت‌الله حسن‌زاده روی دست عزاداران

دی 21, 1401

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن‌زاده آملی با حضور باشکوه مردم ولایتمدار استان مازندران و عاشقان حسینی در آمل برگزار شد. پیکر مطهر علامه حسن‌زاده آملی پس از آئین تشییع برای دفن به زادگاهش روستای ایرا منتقل می‌شود.

«لبیک یا حسین (ع)»؛ «علامه ذوفنون الوداع، الوداع»، «ای یاور رهبری الوداع، الوداع» ازجمله شعارهای مردم مازندران در مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن‌زاده آملی بود.

جمعی از مسئولان کشوری و لشکری ازجمله علی لاریجانی و سردار غیب‌پرور نیز در مراسم تشییع پیکر علامه حسن‌زاده آملی حضور داشتند. در این مراسم، فرزند علامه جوادی آملی پیام تسلیت این علامه فرزانه را به مناسبت رحلت علامه حسن‌زاده قرائت کرد.

قرار است پیکر مطهر علامه حسن‌زاده به زادگاهش روستای ایرا از توابع بخش لاریجان منتقل شود و آرام گیرد و این روستا میعادگاه عاشقان و شیفتگان خواهد شد. به دلیل ازدحام جمعیت و فضای محدود، ستاد ارتحال علامه حسن‌زاده آملی از شرکت‌کنندگان در مراسم خواستند تا به سمت روستا حرکت نکنند.

پیکر علامه حسن‌زاده آملی به دلیل ازدحام جمعیت به‌صورت هوایی و از طریق بالگرد به روستای ایرا منتقل شد.

آخرین اخبار از تشییع پیکر علامه حسن زاده آملی را در زیر بخوانید

۱۶:۰۴ پیکر مطهر علامه حسن زاده در روستای ایرا آرام می گیرد

پیکر مطهر علامه حسن حسن زاده آملی با یک دستگاه بالگرد از محل سپاه ناحیه شهرستان آمل با حضور جمعی از مسئولان شهرستانی به روستای «ایرا» منتقل شد تا با حضور خانواده محروم علامه حسن زاده آملی و اهالی این روستا به خاک سپرده شود.

علامه حسن زاده آملی پیش از فوتش وصیت کرده بود که پیکرش در زادگاهش روستای ایرا خاکسپاری شود و به درخواست و اعلام خانواده ایشان، این انتقال انجام شده است.

درهمین حال سخنگوی ستاد ارتحال علامه حسن‌زاده آملی به خبرنگار مهر گفت که به دلیل فضای محدود روستای ایرا محل خاکسپاری علامه حسن‌زاده آملی امکان حضور جمعیت وجود ندارد.

علیرضا شریعت با بیان اینکه با هماهنگی عوامل نظامی و انتظامی بر اساس تصمیم ستاد ارتحال از ورود شهروندان به روستای ایرا جلوگیری می‌شود، گفت: حضور در روستا محدود به خانواده و اقوام، مسئولان و برخی عوامل است. وی با تشکر از هم استانی‌ها از آن‌ها خواست تا به سمت جاده هراز برای ورود به روستای ایرا حرکت نکنند.

۱۳:۵۲ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه مرکزی امام علی (ع): ایران و جهان سوگوار ارتحال علامه حسن زاده آملی است

سردار غلامحسین غیب پرور در حاشیه مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی با تسلیت به مناسبت رحلت علامه حسن زاده آملی، انقلابی بودن و مردم داری علامه حسن زاده را از ویژگی‌های برجسته ایشان بیان کرد و افزود: امروز همه ایران و اسلام عزادار شده است.

وی با اشاره به اینکه علامه حسن زاده جزو بندگان زبده پرورگار و ولی خداوند به شمار می‌رود، به تلاش و جهد ایشان در تربیت شاگردانی در راه مکتب حسینی تاکید کرد و اظهار داشت: علامه حسن زاده سلوک توحید اسلام به شمار می‌روند.

۱۱:۲۵ یکی از شاگردان علامه حسن زاده آملی: اربعین شناسنامه معرفتی علامه حسن زاده آملی است

آیت الله هادی عباسی خراسانی پیش ازظهر دوشنبه در مراسم تشییع با بیان اینکه خورشید ایران در مازندران درخشید و در دریای استان غروب کرد، گفت: علامه حسن زاده خورشید ایران و جهان بود.

وی با بیان اینکه علامه حسن زاده هرچه داشت از امام رضا (ع) بوده است، افزود: اولین مکاشفه خود را در جوانی از حضرت امام رضا (ع) گرفته است، علامه حسن زاده بارها از ولایتمداری مردم هزار سنگر آمل یاد کرده است.

آیت الله عباسی خراسانی، شناسنامه معرفتی علامه حسن زاده را اربعینیات ذکر کرد و گفت: علامه حسن زاده با اربعینیاتش، عالم جهان شده و پیام حضرت علامه این است که اربعین توحید داشته باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه پیام دوم آیت الله حسن زاده را ولایتمداری بیان کرد و گفت: علامه دغدغه سیر و سلوک برای حوزه و دانشگاه و جهان داشته است.

وی افزود: پیام همه سنگرنشینان معرفتی آمل و مازندران، قدردانستن خانواده‌ها است و ایرا زادگاهش، قله اوج مرحوم حسن زاده است.

وی ادامه داد: انتظار ما از مسئولان و عزاداران حسینی است تا مرقد مطهر علامه حسن زاده، تبدیل به حرمی برای زیارت دوستداران شود زیرا ایران و جهان نیاز به این حرم دارد.

۱۱:۰۴ عکس / تشییع پیکر مطهر علامه حسن حسن‌زاده آملی

۱۱:۰۰ نماینده ولی فقیه در مازندران: مواضع انقلابی و ولایی علامه حسن زاده برجسته بوده است

آیت الله محمدباقر محمدی لائینی صبح دوشنبه در مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی یکی از ویژگی‌های برجسته علامه حسن زاده را مواضع انقلابی و جهادی یاد کرد و گفت: مراتب علمی، اخلاقی، قرآنی و عرفای این شخصیت معلوم و مشخص و مواضع انقلابی و جهادی این شخصیت نیز برجسته بوده است.

وی با اشاره به اینکه علامه حسن زاده یکی از آثار خود را به مقام معظم رهبری تقدیم کرده است، گفت: آنچه که امروز مهم است، مواضع انقلابی و ولایی یک عالم و روحانی است.

وی با تاکید براینکه روحانیت انقلابی نباید بگذارند فضا به سمت افرادی که با انقلاب و شهید و شهادت ارتباطی ندارند، سوق پیدا کند، افزود: مازندران و آمل انقلاب و انقلابی خواهد ماند.

امام جمعه ساری با اظهار اینکه ۷۵ سال قبل دو علامه بزرگوار حسن زاده و جوادی آملی به سربازی امام زمان (عج) و حوزه‌های علمیه رفتند، افزود: شهرستان آمل فضلای ارجمندی دارد و به عنوان ثقل حوزوی محسوب می‌شود.

آیت الله محمدی لائینی یادآور شد: در صورت مصلحت امیدواریم مراسم اربعین علامه حسن زاده آملی با حضور علامه جوادی آملی در آمل برگزار شود.

۱۰:۴۲ امام جمعه آمل: ساده زیستی و مردمی بودن ویژگی برجسته علامه حسن زاده است

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی در مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی که با حضور پرشور عزاداران حسینی و همزمان با اربعین حسینی برگزار شد، افزود: اربعین از نشانه‌های ایمان، تقوا و عمل صالح است و مردم آمل در روز اربعین سرور و سالار شهیدان، زانوی غم را در بغل گرفتند و با ارتحال عالم ربانی که با عمل خود دین و اخلاق را معرفی کرد، وداع می‌کنند.

وی تقوا و ساده زیستی و مردمی بودن را از ویژگی‌های علامه حسن زاده دانست و ارتحال این عالم ربانی را تسلیت گفت و افزود: این عالم ربانی آن قدر به اهل بیت علاقمند بود که مزد و پاداش خود را همزمان با اربعین گرفت و روی دستان عزداران اربعین تشییع می‌شود.

وی گفت: علامه حسن زاده علاقه زیادی به اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) داشت.

فرزند آیت الله جوادی آملی نیز در مراسم تشییع آیت الله علامه حسن زاده آملی تقارن ارتحال ملکوتی عالم فرزانه، اندوخته وذخیره الهی و امت اسلامی، علامه حسن زاده آملی را با اربعین سالار شهیدان گرامی داشت و افزود: اوج زیارت کربلا در زیارت اربعین آمده است.

وی افزود: نهضت سالار شهیدان و فلسفه قیام ماندگار و همیشه جاوید، بیداری، عقلانیت، ارتقا و شکوفایی عقل جامعه و رسیدن به مرز والای عقلانیت وحدانی است.

وی با بیان اینکه کربلا و عاشورا سنگی هستند تا راه را گم نکنیم، به شخصیت های برجسته آملی اشاره کرد و گفتت: ۷۵ سال قبل در سال ۱۳۲۵ دو نونهال از جامعه و شهر آمل برخاستند و در مدرسه آمل، درس خود را آغاز کردند و مایه مباهات این دیار شدند.

:

مراسم تشییع پیکر مطهر علامه حسن حسن‌زاده آملی از دقایقی قبل با حضور باشکوه عزاداران و عاشقان حسینی و همزمان با اربعین حسینی از میدان ۱۷ شهریور آمل آغاز شد.

با آنکه ساعت شروع مراسم ۱۰ صبح اعلام شده بود اما از ساعت‌ها قبل، شاهد انبوه جمعیت در مسیرهای منتهی به مراسم تشییع بودیم و خیل عزاداران حسینی همزمان با روز اربعین حضور به هم رساندند تا با علامه عارف و سالک که مایه فخر جهان اسلام است، وداع کنند.

 

Share on print
Share on email
Share on odnoklassniki
موسسه باران حکمت

موسسه باران حکمت

دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله هادی عباسی خراسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *