پایگاه اطلاع رسانی آیت الله عباسی خراسانی

ریشه های قرآنی دشمنی یهود با مسلمانان – پایگاه اطلاع رسانی آیت الله عباسی خراسانی

ریشه های قرآنی دشمنی یهود با مسلمانان

دی 21, 1401

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر لزوم حمایت از مظلومان غزه، گفت: امروز فریاد مردم مظلوم غزه بلند است و ما به عنوان یک مسلمان وظیفه داریم به داد آن‌ها برسیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام والمسلمین هادی عباسی با بررسی جایگاه مسجد الاقصی و ریشه های دشمنی یهود با مسلمانان، گفت: خداوند در قرآن می فرماید سُبْحانَ الَّذي أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذي بارَكْنا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آياتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّميعُ الْبَصير (إسراء/ ۱)؛ پاك و منزّه است خدايى كه بنده‏اش را در يك شب، از مسجد الحرام به مسجد الاقصى كه گرداگردش را پربركت ساخته‏ايم، برد، تا برخى از آيات خود را به او نشان دهيم چرا كه او شنوا و بيناست.

 

خصوصیات بیت المقدس

وی افزود: در آیة شریفه، مراد از مسجد اقصی، بیت المقدس است و کلمة اقصی از قصو به معنای دوری است. بیت المقدس را مسجد الاقصی گویند، چون این مسجد نسبت به محل زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از مسجد الحرام دور است.

 

این استاد حوزه ادامه داد: بیت المقدس مکان با عظمتی است، چرا که قبله‌گاه اکثر انبیاء الهی و قبلة نخستین مسلمین بوده‌است، علاوه برآن بیت المقدس پایگاه بسیاری از انبیاء خداوند و مقصد سفر جسمانی و معنوی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در شب معراج بوده ‌است؛ مسجد الاقصی دومین مسجدی است که ابراهیم خلیل علیه السلام آن را بنا نهاد.

خصوصیات یهود

وی عنوان کرد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند “ما أوذی نبی مثل ما أوذیت/ هیچ پیامبری همانند من مورد آزار و اذیت قرار نگرفت”؛ این آزار و اذیت بیش‌تر از جانب یهودیان زمان حضرت بود، الان نیز یهودیان بیش‌ترین آزار را به مسلمین می‌رسانند و بیش‌ترین دشمنی را با اسلام دارند.

 

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات ناپسند یهود در قرآن ذکر شده‌است، از جمله پیمان‌شکنی، انکار آیات الهی، تهمت و کشتن انبیاء؛ خداوند در آیة ۱۵۵ و ۱۵۶ نساء به این صفات یهود اشاره می‌کند

 

هواپرستی و ایمان نفسانی

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: یکی از خصائص یهود این بود که ایمان نمی‌آوردند، مگر آنچه را طبق میل و خواستة نفسانی آن‌ها بود که خداوند در آیات ۸۷ تا ۸۹ سوره بقره به آن اشاره می کند.

 

حسادت نسبت به مسلمانان

این محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان این که یهودیان همواره به مسلمین حسادت می‌روزیدند، خداوند می فرماید “ما يَوَدُّ الَّذينَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ وَ لاَ الْمُشْرِکينَ أَنْ يُنَزَّلَ عَلَيْکُمْ مِنْ خَيْرٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ اللَّهُ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظيمِ/ کافران اهل کتاب و ( همچنین ) مشرکان، دوست ندارند که از سوی خداوند ، خیر و برکتی بر شما نازل گردد در حالی که خداوند ، رحمت خود را به هر کس بخواهد ، اختصاص می دهد و خداوند ، صاحب فضل بزرگ است(بقره/ ۱۰۵)”.

 

آرزوی بازگشت مسلمین از اسلام

وی ادامه داد: یهودیان بعد از جنگ احد از فرصت بوجود آمده استفاده کردند و به نیرنگ علیه مسلمین پرداختند. آن‌ها جوانان مسلمان را به خانه‌های خود دعوت می‌کردند و با شراب و دختران، مسلمین را فریب می‌دادند، چنان‌چه امروزه هم چنین تلاشی دارند. دربارة قرآن و نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز ایجاد شبهه می‌کردند و اکنون نیز شبهه پراکنی این‌ها ادامه دارد.

 

نویسنده کتاب “الهی نامه” یادآورشد: خداوند در سورة مبارکة بقره، آیة ۱۰۹ می‌فرماید “وَدَّ کَثيرٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ لَوْ يَرُدُّونَکُمْ مِنْ بَعْدِ إيمانِکُمْ کُفَّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَيَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ/ بسیاری از اهل کتاب پس از آنکه حقانیت ( اسلام ) بر آنها روشن شد به خاطر حسد برخاسته از وجودشان ، دوست دارند که شما را پس از ایمانتان به کفر بازگردانند. پس ( فعلا از ستیز با آنها ) درگذرید و توبیخ نکنید تا خداوند فرمان خود را صادر نماید ، که خدا بر همه چیز تواناست”.

 

تحریف کلمات الهی

وی با اشاره به آیة ۴۶ سورة مبارکة نساء، گفت: یکی از اعمالی که این قوم سرکش انجام می‌دادند، تحریف کلمات خداوند بوده ‌است؛ کلمات الهی اعم از آیات علمی و عینی است. آیات علمی همان کلمة الله است و آیات عینی امامت و ولایت است که یهود از ابتدا سعی در از بین بردن این‌ها داشته است؛ بنابراین انبیاء را می‌کشتند و نسل کشی می‌کردند، کاری که امروز صهیونیست ها در غزه انجام می‌دهند.

 

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: زمانی که قرآن سوزی را رواج دادند و به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم جسارت می‌کردند با همین هدف بود؛ نسل کشی امروز اسرائیل هم با همین هدف است؛ آن‌ها با امامت و نبوت مخالف هستند ومسلمان‌ها باید آگاه باشند و از آیات علمی و عینی صیانت کنند.

 

لزوم حمایت از مظلومان غزه

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی با تاکید بر لزوم حمایت از مظلومان غزه، تصریح کرد: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند “مَنْ اَصْبَحَ لا يَهْتَمُّ بِاُمورِ الْمُسْلِمينَ فَلَيْسَ مَنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً يُنادى يا لَلْمُسْلِمينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِمٍ/ هر كس صبح كند و به امور مسلمانان همّت نورزد، از آنان نيست و هر كس فرياد كمك خواهى كسى را بشنود و به كمكش نشتابد، مسلمان نيست. (كافى، ج ۲، ص ۱۶۴، ح ۵)”

 

فریاد مردم مظلوم غزه بلند است

وی خاطرنشان کرد: امروز فریاد مردم مظلوم غزه بلند است و ما به عنوان یک مسلمان وظیفه داریم به داد آن‌ها برسیم؛ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در جنگ خیبر، وقتی علی علیه السلام در مقابل عمرو بن عبدود ایستاد، فرمودند”تمام اسلام در مقابل تمام کفر قرار گرفته ‌است”؛ آن روز یکی از نمونه‌های تقابل اسلام و کفر بود و حضرت آن را به عنوان نمونه گفتند و این تقابل تا قیام قیامت ادامه خواهد داشت.

 

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی یادآور شد: اکنون نیز دو قطب اسلام و غیراسلام در مقابل یکدیگر ایستاده‌اند؛ باید هوشیار و آگاه بود و در برابر این ظلم ایستاد؛ دشمنان اسلام با اسلام، نبوت و ولایت مشکل دارند و نابودی این‌ها را می‌خواهند، البته ولایت تا قیام قیامت پابرجا خواهد بود. الآن هم وجود مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف همه این وقایع را رصد می‌کنند و نقطة اتصال با ایشان هم ولی فقیه و مرجعیت هستند. بنابراین بر هر مرد و زن مسلمانی واجب است با تبعیت از ولی فقیه از مردم مظلوم غزه حمایت کنند./۲۰/۱۲/۲۰

Share on print
Share on email
Share on odnoklassniki
موسسه باران حکمت

موسسه باران حکمت

دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله هادی عباسی خراسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *